اصول یادگیری زبان با فلش کارت، فراخوانی و تکرار

اصول یادگیری زبان با فلش کارت، فراخوانی و تکرار

یادگیری زبان با فلش کارت، فراخوانی و تکرار
از نظر علمی ثابت شده است که بهترین راه برای یادگیری، یادآوری (فراخوانی) و تکرار بافاصله یا مدت‌دار است.

یادآوری به معنای تلاش برای بیان و توضیح چیزی از حافظۀ خود است که قبلاً به‌خوبی آموخته‌اید. شما روند فراخوانی را در فواصل زمانی خاصی مثل هر روز، هر هفته و… تکرار می‌کنید و اطلاعات ذخیره‌شده در حافظۀ بلند‌مدت خود را دریافت می‌کنید.

تکرار خواندن یک موضوع با فواصل زمانی مشخص، نشان می‌دهد که:
برای یادگیری، پنج روز، روزی یک ساعت، خیلی بهتر از مطالعه در یک روز به مدت پنج ساعت است (شب امتحان).

دو تا از بهترین راه‌ها  برای تمرین فراخوانی:
خود‌سنجی و فلش‌کارت‌ها هستند که به‌عنوان کارت‌های نشانه شناخته شده‌اند. آن‌ها از قرن نوزدهم استفاده می‌شده‌اند. با خودسنجی سعی کنید برای حل تست بر اساس موضوعی که می‌دانید.

شما می‌توانید از انواع مختلف تست‌ها برای یادگیری و تمرین استفاده کنید. مثل پرسش‌های نامفهوم و مبهم و چندگزینه‌ای و… . علاوه بر تست، فلش‌کارت‌ راه بسیار مؤثر و محبوبی برای یادگیری است.

فلش‌کارت‌ ها مجموعه‌ای از کارت‌ها هستند که در هر کارت، یک پرسش در یک طرف و پاسخی در طرف دیگر نوشته شده است. یک کارت را انتخاب ‌کنید، پرسش را بخوانید و سعی کنید هر چقدر که ممکن است، فراخوانی کنید. سپس پاسخ خود را با پاسخ درست نوشته‌شده در پشت فلش‌کارت مقایسه کنید.

شما می‌توانید از قالب پرسش و پاسخ برای هر نوع اطلاعات و موضوعاتی که می‌خواهید یاد بگیرید، استفاده کنید؛ از کلمات جدید گرفته تا فرمول‌ها و انواع خاص دیگری از اطلاعات. ورق ها می‌توانند به فرم فیزیکی (در جعبه مقوایی) یا به‌صورت دیجیتالی با نرم‌افزار مناسب، استفاده شوند.

مردم، بیشتر اوقات از فلش‌کارت‌ها برای یادگیری زبان‌های جدید استفاده می‌کنند؛ اما شما می‌توانید آن‌ها را تقریباً برای مطالعۀ هر موضوعی که بخواهید، استفاده کنید. اگر شما یادگیرندۀ مادام‌العمر مشتاق هستید یا می‌خواهید به‌راستی دانش‌آموز باشید، به شما پیشنهاد می‌کنم از فلش‌کارت‌ها استفاده کنید. در این پست، شما بهترین شیوه‌های استفاده از آن‌‌ها را خواهید آموخت.

سیستم آموزشی مناسب  (مرتب‌سازی) را در محل ارائه دهید
هنگامی که فلش‌کارت‌های اصلی خود را دارید، باید برای سیستم یادگیری تصمیم بگیرید. این خوب است که یک سیستم در محل داشته باشید و به‌طور تصادفی تمرین انجام ندهید.

اصول  یادگیری سیستم  فلش کارت ها با استفاده از مراحل زیر :

 

  • استفاده از فلش‌کارت‌های فیزیکی یا دیجیتالی؛
  • استفاده از فلش‌کارت‌های خود ساخته یا کارت‌های ساخته شده توسط افراد دیگر؛
  • اگر شما هر نوع چند‌رسانه‌ای (multimedia) به آن‌ها بیفزایید، آن‌ها دقیق و پر از جزئیات می شوند؛
  • اغلب چه مواقعی ورق‌های خود را بروزرسانی می‌کنید؟ هنگام اضافه‌کردن فلش‌کارت‌های جدید، ازبین‌بردن (حذف) فلش‌کارت‌هایی که در یادگیری آن‌ها استاد شده‌اید؛
  • به‌طور پیوسته، خواندن یک موضوع را با تکرار فواصل زمانی مشخص انجام دهید؛ افزایش وقفه‌ها، وقفه‌های پی‌در‌پی، به‌طور تصادفی؛
  • اغلب چه مواقعی کارت خاصی را تمرین می‌کنید؟ اگر درست، اشتباه یا تا اندازه‌ای درست پاسخ داده باشید؛
  • آیا شما از الگوریتم‌هایی مانند سیستم لایتنر یا SuperMemo استفاده می‌کنید؟

شما می‌توانید با سیستم لایتنر، به‌راحتی از جعبه‌های مقوایی استفاده کنید. بسیاری از راه‌حل‌های نرم‌افزاری، تمرین را براساس این الگوریتم یا براساس شاخص‌هایی ارائه می‌دهند که خودشان دارند. ایدۀ اصلی سیستم لایتنر این است که شما چندین جعبه دارید. هر جعبه کارت‌هایی را شامل می‌شود و سبب می‌شود که بیشتر اوقات اشتباهاتی را انجام دهید.

شما زمان زیادی را به تمرین کارت‌هایی اختصاص می‌دهید که برای یادآوری بسیار سخت هستند. کارت‌های خاصی که در جعبه‌ها ارتقا می‌یابند یا تنزل پیدا می‌کنند، به این بستگی دارند که شما به پرسش‌های روی آن‌ها اشتباه یا ‌درست پاسخ داده ‌باشید. چندین الگوریتم دیگر وجود دارد که عمدتاً با راه‌حل‌های نرم‌افزاری مختلف به کار برده می‌شود. مزیت نرم‌افزار این است که مرتب‌سازی را براساس دشواری پرسش‌ها و اینکه چگونه به‌درستی مدیریت پاسخ داشته‌اید، انجام خواهد داد.

فلش‌کارت

فلش‌کارت

هر جا می روید با تکرار با فاصله زمانی معین یاد بگیرید
مزیت بزرگ فلش‌کارت‌ها این است که آن‌ها ساده و بسیار پرکاربردند. شما می‌توانید جعبه مقوایی را همراه خود هر جا می روید داشته باشید. اگر از نرم‌افزار استفاده می نمایید، بسیاری از راه‌حل‌‌ها، یک اپلیکیشن تلفن همراه را ارائه می‌دهد. این بدان معناست که شما می‌توانید در هر فرصتی تلفن همراه خود را از جیب بیرون آورید؛ در اتوبوس، آسانسور، زمانی که در صف منتظر هستید و… .

آیا شما درحال یادگیری با فلش‌کارت‌ها هستید یا خیر؟
مسئلۀ بسیار مهم این است که اساس یادگیری شما در تکرار بافاصلۀ موضوع است. شما نمی‌خواهید یک جلسۀ فشردۀ بزرگ برای یادگیری داشته باشید و پس از آن موضوع را به فراموشی بسپارید. برای تمرین، پنج روز و هر روز یک ساعت، بهتر از مطالعه در یک روز به مدت پنج ساعت است. هنگام تمرین با فلش‌کارت‌ها، این استراتژی را استفاده کنید. به‌طور منظم تمرین کنید و زمان‌هایی را برای استراحت داشته باشید. در برنامۀ خود زمان معین و تعریف‌شده (time box) برای تمرین آگاهانه داشته باشید.

علاوه بر تمرین با فلش‌کارت‌ها، هنگامی که زمان مرده (بیهوده یا اضافی) دارید و به‌طور منظم فلش‌کارت‌های خود را بروزرسانی می‌کنید، مطمئن شوید که زمان کافی برای استراحت دارید و تکرار و مرور خود را با وقفه‌‌های مناسب، فاصله می‌دهید.

مسئلۀ دیگر:
هنگامی که شما در جایی تنها هستید، سعی کنید به پرسش‌های روی فلش‌کارت خود با صدای بلند پاسخ دهید یا اگر در شرکت هستید، پاسخ خود را برای شخص دیگر توضیح دهید. این کار می‌تواند برای انجام کارهای تولیدی و پربار با افراد دیگر، سرگرم‌کننده باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *