آموزش زبان انگلیسی به کودکان با استفاده از جعبه لایتنر

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با استفاده از جعبه لایتنر

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با استفاده از جعبه لایتنر

10 ویژگی مهمی که باید مدرسان در حین آموزش زبان انگلیسی به کودکان در نظر بگیرند

آموزش زبان به کودکان عملی بسیار ارزشمند است، هرکه پیش از این به بچه ها آموزش داده، می‌تواند این مطلب را تائید کند. البته تدریس گاهاً، سرگرم‌کننده یا مهیج نیست؛ حتی در برخی شرایط می‌تواند بسیار دشوار و طاقت فرسا باشد. معلمّان زبان‌انگلیسی که تمایل به تدریس کودکان دارند؛ باید از چالش‌ها و مشکلاتی که ممکن است با آنها مواجه شوند؛ آگاهی داشته باشند.

10مورد از مهمترین مسائلی که باید برای آموزش زبان‌انگلیسی به کودکان در نظر گرفته شود، بدین شرح هستند:

1– آیا شما واقعاً خواستار یادگیری زبان انگلیسی به کودکان هستید؟

اگر شما تنها بدین دلیل که آموزش زبان‌انگلیسی به ‌کودکان از نظرتان امری پیش پا افتاده است، تصمیم به تدریس گرفته‌اید؛ پس باید بگوییم این شغل برای شما مناسب نیست. آموزش کودکان، نیازمند خلاقیت و انرژی بسیار بالاست. بچه‌ها همیشه از شما انرژی بسیار بالایی طلب می‌کنند. آنها همیشه شما را متحیر و شگفت زده می‌کنند. فکر نکنید، چون تنها رنگ‌ها و نام حیوانات را به آنها آموزش میدهید؛ تدریس برایتان مانند وزیدن نسیم ساده باشد!!!!
شما به احتمال زیاد بعد از هرکلاس احساس خستگی مضاعف خواهید کرد، امّا در ضمن خوشحال نیز خواهید بود!

2– بدون داشتن ایده، در کلاس حاضر نشوید

هرگز بدون داشتن هیچ ایده‌ای با این فکر که در طول کلاس برای آن فکری خواهید کرد در کلاس حاضر نشوید. داشتن آمادگی لازم، بخاطر آنکه باید موارد آموزشی زیادی را جمع آوری کنید؛ عاملی ضروری است. معلمان با تجربه ممکن است قادر باشند؛ کل درس را تنها با یک تخته (وایت بورد) و چند ماژیک با بداهه نوازی بگویند، امّا چرا این خطر را برای خود می‌پذیرید که کلاستان بدون آمادگی شما تبدیل به کابوسی جهنمی شود؟ شما می‌توانید یک هفته کامل درسی و یا یک ماه را برنامه‌ریزی کنید، اما مطمئن شوید که برای هر کلاس ، یک طرح درس در نظر گرفته‌اید.

 3- در روش تدریس خود متنوع عمل کنید

زبان‌آموزان جوان ESL، دارای نقاط قوّت و ضعفی هستند. بهترین راه برای سود بردن از نقاط قوّت و کمک به یادگیری موثر آنها، جمع آوری روشهای یادگیری زبان انگلیسی با بالاتر بردن ضرایب هوشی آنهاست. برخی از روشها شامل تدریس به روش: بصری-فضایی، منطقی- ریاضی، فیزیکی- حرکتی، موزیکال- ریتمیک، درونی-اجتماعی، طبیعت‌گرا و معنوی‌گرایانه است. چگونه می‌توانیم از این روشها استفاده ببریم؟
بیایید به برخی از مثالها نگاهی بیندازیم:
• برای فراگیران هوش ریتمیک – موزیکال، عنصری از ESL را با یک آهنگ آموزش دهید، مانند آهنگRock Around the Clock برای گفتن زمان.
• برای فراگیران هوش فیزیکی – حرکتی، قسمت‌های مختلف بدن را با بازی Simon Says و یا با خواندن آواز کودکانه Head, Shoulders, Knees, and Toes آموزش دهید.
• برای فراگیران هوش بصری – فضایی، از نقشه‌ها، نمودارها و تمام ابزارهای یادگیری زبان انگلیسی از نوع بصری استفاده کنید. به آنها از طریق فروشگاهها و مکان‌هایی آموزش دهید که ممکن است آنها را در اطراف شهر با یک نقشه بزرگ مانند: بازی تخته پیدا کنند. اجازه دهید آن مکانهای مختلف را با پرتاب تاس، بیابند.

جمع آوری روشی های یادگیر ی زبان انگلیسی شیوه ای موثر برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان است.

4- اجازه ندهید آنها خسته و بی حوصله شوند

اگر کودکان خسته شوند، دیگر توجهی نمی‌کنند و یاد نمی‌گیرند. شما لازم نیست، تمام وقت‌تان را به انجام دادن حرکات دلقک‌وار یا مسخره سپری کنید. فراموش نکنید؛ آنها در کلاس درس برای یادگیری زبان انگلیسی هستند؛ نه اینکه توسط شما سرگرم شوند.کار شما، آموزش زبان انگلیسی به صورت چالش برانگیز و سرگرم‌کننده است.
برخی از راهها برای انجام این کار به این شرح هستند:
• به محض آنکه آنها نشستند و برای مدتی برروی کار متمرکز شدند، آنها را از صندلی‌های خود برای انجام دادن بازی‌های جذاب بلند کنید. آنها هرگز نباید در جایی که نشسته اند؛ ثابت و بدون تحرک باقی بمانند، مگر اینکه آنها نوجوانان باشند.
از وسایل واقعی زندگی در کلاس استفاده کنید، مهم نیست که چقدر رنگارنگ یا بزرگ باشند، دانش آموزان گاهی اوقات، از یادگیری چیزها از طریق فلش کارت خسته می‌شوند.

5– مطالبتان را با یکدیگر بیامیزید

کلاس‌های ESL ممکن است شامل: آواز، رقص و پریدن و همچنین نوشتن، خواندن یا گوش دادن باشد. بهترین درس‌های ESL ، با ترکیبی دقیق از مطالب فوق و استراتژی‌های صحیح آموزش زبان انگلیسی ایجاد شده است. شما ممکن است،کلاس را با آهنگی کوتاه ، آغاز کنید و سپس به تمرین رو خوانی بپردازید. بهترین قاعده کلی؛ این است که همواره میان وظایفی که نیازمند عمل، حرکت یا سکون هستند دائماً در حرکت و جابجایی باشید.

6 – برای روبرو شدن با والدین آماده باشید

برخلاف آموزش دانش‌آموزان بزرگسال، هنگامی که شما به کوچکترها، آموزش زبان انگلیسی می‌دهید، شما باید برای برقراری ارتباط با والدین نیز آماده باشید.
این رویارویی باید بر طبق مراحل زیر صورت گیرد:
• بازگویی اهداف خودتان: مثلاً آن چیزی که شما امید دارید در طول سال به انجام برسانید.
• بازگویی اهداف آموزشی کودکان: مثلاً برنامه درسی برای سال تحصیلی.
• بازگویی پیشرفت دانش‌آموزان: مثلاً آیا آنها بصورت رضایت‌بخشی به اهداف یادگیری خود دست یافته‌اند .
همچنین توصیه می کنیم که حضور و مشارکت فعال والدین در یادگیری زبان انگلیسی فرزندان، را ترغیب کنید. حتی اگر آنها خودشان به زبان‌انگلیسی صحبت نمی‌کنند، باید والدین را تشویق کنید تا برای پرسش از کودکان درباره آنچه که آموخته‌اند یا آهنگی که یاد گرفته‌اند؛ تلاش کنند.

 

 برای آموزش بهتر میتوانید از جعبه لایتنر  و  نرم ‌افزار جعبه لايتنر اندروید  استفاده کنید. از ابزار  جعبه لایتنر  و  نرم ‌افزار جعبه لايتنر اندروید در همه مکان ها و زمان ها می توان استفاده کرد و از مزایای خوب  جعبه لایتنر  و  نرم ‌افزار جعبه لايتنر اندروید  بهرمند شد.

7- انبوهی از مواد و ملزومات را جمع‌آوری کنید

هنگامی که به کودکان، ‌زبان‌انگلیسی می‌آموزید؛ داشتن جعبه‌ای از ملزومات که ‌بتواند با هر بازی یا فعالیتی قابلیت سازگاری داشته باشد؛ ضروری است.
آیتم ها باید به شرح زیر باشند:

• یک جفت تاس
• فلش کارت‌ها
• صفحات خالی بینگو (یک نوع بازی شبیه لوتو) که این صفحات می‌توانند توسط دانش‌آموزان با هریک از دو ویژگی کلمات یا تصاویر، پر شوند.
• اسباب بازی‌های کوچک مانند: توپ در چندین سایز، وسایل نقلیه اسباب بازی، حیوانات و غیره
• کیسه‌های حبوبات
• عروسک‌ها

8 – به یاد داشته باشید همه چیز تنها با بازی کردن تمام نمی‌شود

هر بازی یا فعالیتی که شما طرح می‌کنید باید اهداف یادگیری خاص یا عناصر ESL را در خود داشته باشد؛ یعنی کار شما آمدن به کلاس به منظور انجام بازی نیست. بازی‌های ESL استراتژی‌های آموزشی بسیار موثری هستند. منتها صرفاً تا زمانیکه شما بتوانید از توانایی‌های بالقوه آنها به طور کامل استفاده نمایید.

9- آموزش خود را در زمینه موضوعی خاص بگذارید

درس‌ها باید مطابق با اهداف آموزش زبان انگلیسی طرح و برنامه‌ریزی شوند. واژگان، دستور زبان و زبان باید در زمینه‌ای بخصوص تدریس شوند. برای مثال، زمانیکه در مورد غذا به زبان‌انگلیسی به کودکان آموزش می‌دهید، این آموزش باید در زمینه وعده‌های غذایی مانند: صبحانه ، ناهار یا شام تعریف شده باشد و هرگز نباید فهرستی از آیتمها به منظور مطالعه یا به خاطر سپاری باشند.

10- آنها را با انگیزه نگه دارید

وقتی کودکان بزرگتر می‌شوند و به سال‌های قبل از نوجوانی می‌رسند، برخی از بازی‌ها و فعالیتهای ESL ممکن است برای آنها جالب نباشد؛ به همان اندازه که این بازی ها را در گذشته انجام می داده‌اند . آن چیزی که برای آنها جالب است ، پیدا کنید. آنها چه نوع موزیکی را دوست دارند؟ یا آنها از خواندن چه چیزی لذت می‌برند ؟ آنها چه نوع ورزشی انجام می‌دهند؟ یا کدامیک از ستاره‌های ورزشی را تحسین می‌کنند؟ نوشتن سوالات مصاحبه برای بازیکن مورد علاقه شان در بسکتبال NBA، قطعاً از نوشتن فهرستی از سوالات، آن هم به زبان حال ساده ، جالبتر خواهد بود.
لحظاتی را که با زبان‌آموزان جوان سپری می‌کنید؛ تاثیر بسیار مهمی در مشکلات و معایبی که به طور مشترک در آموزش کودکان دخیل است، دارد. مطمئن شوید که یادگیری زبان انگلیسی برای آنها، کاری طاقت فرسا نباشد. بلکه یادگیری تجربه‌ای مثبت باشد که فرد در طی سالهای بعد نیز آنها را به یاد داشته باشد. اطمینان یابید که آنها تجربه‌ای سرگرم‌کننده از یادگیری‌شان دارند و شما نیز از آموزش به آنها سرگرم خواهید شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *